مقدمه

مسابقات اسپید سیلوئت از سری رشته های جذاب تیراندازی تفریحی در فضای باز می‌باشد، این رشته در حال حاضر نوپا بوده و توسط چند کلاب تیراندازی  مسابقات سالیانه و منظمی برای آن برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که مسابقات متالیک سیلوئت با این رشته تفاوت داشته و در رده های سنترفایر و ریم فایر و پیستول (تپانچه خفیف و جنگی) بصورت جداگانه و با قوانین اختصاصی خود اجرا می‌شوند.

در این رشته،  سرعت تیرانداز محک زده می‌شود و در واقع  برنده مسابقه، تیراندازی است که در کمترین زمان ممکن اهداف مشخص شده را مورد اصابت قرار دهد، رکورد زمانی تیراندازان ثبت شده و مرجع انتخاب تیرانداز برتر قرار می‌گیرد.

این رشته در حال حاضر در چند کلاس مختلف برگزار می‌شود و قوانین آن در چند مرجعی که این مسابقات را عموما در کشور امریکا برگزار می‌کنند مختصر بوده و پیچیدگی زیادی ندارند و اضافه شدن کلاسهای مختلف در زمان کوتاه  (کمتر از دوسال)  به این رشته نشان دهنده روند روبه رشد این رشته در جامعه تیراندازی می‌باشد.

اسپید سیلوئت در ایران

این رشته برای اولین بار در ایران توسط موسس انجمن IRBFA آقای هومن دانشور در مهرماه و آبان ماه 1398 در دو مرحله جهت معرفی این رشته به جامعه تیراندازی فضای باز ایران با حضور داوران رسمی و ریاست محترم استعداد یابی فدراسیون تیراندازی ج.اا با حمایت شرکت مهراسپورت در باشگاه این شرکت برگزار گردید. قوانین این رشته هم توسط آقای دانشور ترجمه و تالیف و در اختیار علاقمندان قرار گرفت و دستگاه اختصاصی ثبت رکورد این مسابقات هم برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته و در مسابقات مذکور بدون مشکل بکار گیری گردید.

با توجه به جامعه آماری تفنگهای بادی موجود در کشور و در نظر گرفتن جمعیت غالب این جامعه آماری، این مسابقات در کلاس اوپن این رشته برگزار گردید. که قطعا در گذر زمان همچون رشته های دیگر (بنچ رست – فیلدتارگت و هانترفیلدتارگت …) روند رو به رشد خود را طی خواهد نمود.

پس از معرفی این رشته و برگزاری اولین دوره مسابقات آن در ایران این رشته به سرعت در بین علاقمندان توسعه پیدا نمود و در حال حاضر این مسابقات توسط برخی از علاقمندان این رشته ها در نقاط مختلف کشور از جمله شهرستان کردکوی برگزار می‌گردد.

قوانین ذیل نسخه اولیه تدوین شده (بر پایه قوانین مراجع جهانی)  توسط آقای دانشور برای این رشته می‌باشد و قطعا در آینده نسخه های تکمیلی آن جهت این کلاس و کلاسهای دیگر این رشته توسط نگارنده ارائه خواهد شد.

بدیهی است که کلیه حقوق معنوی و … این نسخه برای مولف محفوظ می‌باشد.

هرگونه کپی برداری و نشر بدون ذکر منبع و نام مولف پیگرد قانونی دارد . استفاده از این نسخه با ذکر منبع و نام مولف برای کلیه عزیزان و علاقمندان بلامانع می باشد.

.

.

نتایج اولین دوره مسابقات اسپید سیلوئت کشور

عکس رکورد داران این مسابقه آقای مسیح مباشری از تیراندازان پیشکسوت رشته های اهداف میدانی و آقای حسین جلالی چهره جدید و تیرانداز خوب این دوره از مسابقات در کنار آقای دانشور مدیر و موسس انجمن IRBFA و تیرانداز خوب اهداف میدانی کشور آقای حسین خادمی

اولین دوره مسابقات اسپید سیلوئت کشور
اولین دوره مسابقات اسپید سیلوئت کشور
اهداف اسپید سیلوئت
اهداف اسپید سیلوئت

اسپید سیلوئت در رسانه های ایران

برنا نیوز

.

در حال حاضر کلاسهای آموزشی اهداف میدانی با ارائه مدرک پایان دوره معتبر توسط آکادمی تیراندازی سداد برگزار میگردد علاقمندان میتوانند به سایت www.sadadsport.ir مراجعه نمایند.

گروه اختصاصی ایران اسپید سیلوئت در تلگرام جهت اشتراک اطلاعات و بحث گفتگو در خصوص این رشته

@irspeedsilhouette

جهت اخذ هرگونه مشاوره و همکاری می‌توانید با انجمن از طریق فرم ارتباط با ما در تماس باشید