مقدمه ای بر بنچ رست گلوله زن (سنترفایر)

 1. تیراندازی بنچ رست چیست؟
  بنچ رست اوج دقت و ظرافت در رشته تیراندازی است . تیراندازان پشت یک میز محکم و ثابت نشسته و تفنگشان بر یک تکیه گاه قابل تنظیم در قسمت بچه قنداق و کف قنداق چرمی تکیه می کند.
 2. نحوه امتیاز دهی بنچ رست.
  دو نوع تیراندازی و نحوه امتیاز دهی وجود دارد: الف- گروپ گیری  ب – امتیازی
  گروپ گیری: شلیک 5 تیر در مدت زمان معلوم به نحوی که گروپ تیر کوچک تر باشد. (در این رشته تنظیم بودن دوربین به نحوی که تیرها به وسط خال بخورند ملاک نیست – مترجم). در این رشته نهایت تلاش بر فایق آمدن بر اثر باد(اثرات محیطی) و خطاهای انسانی است (خطای انسانی می تواند نحوه اشتباه یا تغییر در گونه گذاری بر قنداق و ماشه کشی برای هر شلیک باشد). این رشته در فواصل 100 یارد و 200 یارد انجام می پذیرد.

  نحوه امتیازی: در این رشته 6 هدف وجود دارد که یک هدف برای قلق گیری و تنظیم دستگاه نشانه روی است و 5 هدف هر هدف یک  شلیک . که نزدیک بودن محل اصابت به مرکز هر هدف امتیاز بالاتری دارد . در این رشته نیز زمان محدود بوده و در فواصل 100 و 200 و 300 یاردی انجام می پذیرد. این رشته VFS یا Varmint for Score نیز گفته می شود.
 3. چه کالیبرهایی عموما در بنچ رست (گلوله زن) به کار برده می شوند؟
  رشته بنچ رست سابقه دیرینه ای دارد که با کالیبرهای ورمینت (مانند 22 هورنت یا 22 خفیف و….) شروع شده است. 60 سال پیش نخستین کالیبر انتخابی 219 دونالدسون بود که از 219 زیپر درست شده بود و یا 30-30 مقدس . این شد که 222 رمینگتون کالیبر استاندارد امروزی برای رشته گروپ گیری گردید و همچنین کالیبر 6ppc که برگرفته از 220 روسی می باشد.
  رشته امتیازی هم هانتر کلاس نامیده شد (همان رشته ای که قرار است به زودی برگزار شود) که تمامی کالیبرهای 243 را شامل می شد .(قطر مرمی ها 243 است و ممکن است پوکه های متفاوتی با اسامی متفاوت در کالیبر 243 داشته باشند]). این انتخاب کالیبر ها برای دو رشته فوق فتح بابی برای انتخاب انواع کالیبرهای 6 میلی متر و 30 صدم اینچ گردید. (به دلیل محدودیت ها و فتح باب این رشته از کالیبرهای رایج ایران استفاده می شود).ولی کالیبر رایج استاندارد بین المللی 6BR بنچ رست و 30BR می باشد.
 4. چه رده تفنگ هایی مورد استفاده اند؟
  دو رده: سفارشی و شخصی سازی شده و کارخانه ای
  سفارشی ها در دو رسته سنگین و سبک قرار می گیرند . سنگین ها (Heavy Varmint (HV وزن سلاح به همراه دوربین 13 پوند و سبک ها ( Light Varmint (LV وزن سلاح به انضمام دوربین 10.5 پوند وزن دارند. آنها تک تیر گلنگدنی و تیون شده رمینگتون 700 بوده و یا مارک هایی مانند BAT, Shilen, Hart, Panda, Wichita, or Nesika  می باشند. بچه قنداقی با کف صاف با عرض 3 اینچ داشته و قیمت جهانی آنها تا 3000 دلار پیش می رود ولی با 1500 دلار هم می توان سلاح معقولی تهیه کرد. (احتمالا این قیمت ها بدون دوربین می باشند و اگرنه که قیمت دوربین خوب به تنهایی بیش از این مقادیر است).
  رده تفنگ های کارخانه ایی:
  کالیبرهای ورمینت (ورمینت یعنی حیوانات موذی نظیر روباه و شغال و سمور و …. و عموما سلاح های کالیبر کوچک مانند 223 و 22 هورنت را شمال می شود) و شکاری  (منظور شکار بزرگ، کالیبر هایی نظیر 308 و 06-30 و ….) که تولید و فروش انبوه دارند را شامل می شوند. عموما سلاح های غیر سفارشی نیز می توانند نتایج قابل قبولی را به ارمغان آورند. البته سلاح های بسیار دقیق تر مانند Folks نیز در رشته شرکت می کنند.
 5. تکیه گاه سلاح چگونه است؟
  تکیه گاه بچه قنداق و ته قنداق از یکدیگر جدا بوده و وزن آنها در وزن سلاح دخالتی ندارد.تکیه گاه جلویی (بچه قنداق) وزن سنگین داشته و دارای تنظیمات در سمت و ارتفاع می باشد . از دوپایه هم می توان استفاده کرد. تکیه گاه پشتی ، باللشتکی از چرم بوده که با ماسه پر شده است.
 6. دوره های زمانی متداول مسابقات چقدر هستند؟
  بسته به هیات برگزار کننده دارد . می توان فواصل مختلف را در یک دوره و یا برای هر روز مسابقه تعداد تیرانداز را مشخص نمود.
 7. این رشته برای که جذاب است؟
  این مقوله برای افرادی که سلاح دقیق داشته و خودشان فشنگ پر می کنند جذاب تر خواهد بود . (دقت فشنگ های دست پر که با نهایت وسواس و دقت پر شده باشند از فشنگ های تولید انبود کارخانجات بیشتر خواهد بود.) همچنین برای کسانی که با تیراندازی درازکش مشکل داشته می تواند باعث رشد روزافزون این افراد گردد.

در ادامه مقاله  برنامه های آن کلوپ تیراندازی بود که از ترجمه و بازنویسی آن معذورم چرا که برای خوانندگان ایرانی کاربردی ندارند. همچنین با همه این گفته ها و ذکر کالیبر ها و تجهیزات مدرن و محدودیت امکانات نباید باعث دلسردی عزیزان شده و بهنرین مثال عینی داستان آن پیرمردی است که با موتور سیکلت قدیمی خود رکورد سرعت زد. بر پایه داستان این مرد فیلم world’s fastest indian با هنرمندی آنتونی هاپکینز در نقش بارت مونرو ساخته شد که از تلوزیون هم پخش شده است.

ترجمه : همیار ارجمند انجمن آقای مهندس رضا جعفری

هرگونه نشر با ذکر نام انجمن IRBFA و مترجم مقاله بلامانع میباشد

ماخذ:
http://www.missionrodandgun.com/rifle/benchrest